AFET EĞİTİM MERKEZİ (AFEM)

2 yıl önce
AFET EĞİTİM MERKEZİ (AFEM)

3000 m² açık alan ve 200 m² kapalı alan içerisin[1]de kurulu olan AFEM, çok amaçlı sınıf, afet farkın[1]dalık sınıfı, uygulamalı afet eğitim modülleri, eğitimen odası ve kafeteryadan oluşuyor.

 Çok Amaçlı Sınıf:

Sanal gerçeklik uygulaması ile yangın söndürme simülasyonu ve deprem simülasyonu yapılabilmekte. Sağlık Bakanlığının öngördüğü sınıf düzeni sayesinde Temel ilkyardım eğitimi ve temel arama kurtarma eğitimlerinin teorik ve bazı uygulamaları yapılabilmektedir.

Afet Farkındalık Sınıfı:

Sınıf içerisinde hem sunum yapılabilmekte hem de sınıfta oluşturduğumuz ev ve mutfak köşesi ile eğitim sonrası katılımcılar birebir olarak öğrendiklerini uygulama imkanı bulabilmektedir. Afet öncesi afet anı ve afet sonrasına ilişkin neler yapılmalı ve neler yapılmamalı uygulama imkanı bulabilmekteler.

112 Acil Arama Modülü:

 İçişleri Bakanlığınca yakın zamanda hayata geçirilen tüm acil aramalar için tek numara (112) uygulamasının yer aldığı modüldür. Kursiyerler gerçek arama yapar gibi acil arama yapabilir ve adres bilgilerini verebilirler.

Fay Hattı Modülü: Deprem meydana geldiğinde yer hareketlerinin nasıl meydana geldiğini görme imkanı sunmak için tasarlanan modüldür. Modül üzerinde gerek düşey gerekse yanal atımlı fay hatlarının hareketlerini uygulamalı gösterebilmekteyiz.

Bina Salınım Modülü: Depremin meydana gelmesiyle farklı tasarlanan binaların depremin s ve p dalgalarına nasıl tepki verdiğini gösterebilmek için tasarlanan modüldür. Modül üzerinde 3 farklı tasarım yer almaktadır.

Afet Bilgi Kiosku:

Kursiyer ve öğrencilerin afet bilgilerini test edebileceği bilgi kioskudur. Artırılabilir 150 adet soru içerisinden rastgele 15 soru çekip sormaktadır. Test sonunda doğru, yanlış cevapları sonuç ekranında gösterebilmektedir

Yangın İstasyonu:

Sınıflarda verilecek olan yangın eğitiminin ardından uygulamalı eğitimin yapılacağı istasyondur. Bu istasyonda yangın söndürücülerin nasıl kullanıldığı, rüzgar yönü tayini, kullanılan materyaller (hortumlar, nozullar, lanslar, yangın battaniyesi vb.) hakkında bilgilerin verildiği ve uygulamalı eğitimin yapıldığı yerdir.

Kuyudan Kurtarma İstasyonu:

Kuyuda veya mağarada mahsur kalmış insan veya diğer canlıların nasıl kurtarılacaklarının simüle edildiği istasyondur. Bu istasyonda kuyu veya mağaranın dibinde havadan ağır bazı zehirli ve boğucu gazların (Metan vb.) öldürücü etkisine dikkat çekilip neler yapılması gerektiği uygulamalı olarak gösterilecektir. Böyle bir olayda kişisel koruyucu ekipman (gaz ölçüm cihazı, oksijen seviye tespit cihazı, temiz hava tüpü seti vb.) olmadan hemen kazazedeye müdahale etmememiz gerektiği gösterilecektir.

Tırmanma Kulesi:

 Arama Kurtarma müdahale yöntemlerinden biri olan yüksekte çalışma uygulamalarının yapılabildiği eğitim kulesidir. Merkezimizden eğitim talep eden tüm Arnavutköy Belediyesi afet gönüllülerine, Sivil toplum kuruluşlarına, ARKUR ekip personeline ve öğrencilerimize, eğitim talep eden grubun kapasitesine göre her türlü yüksek irtifada kurtarma ve ip operasyonlarının yapılabildiği istasyondur.

111 Enkaz İstasyonu:

Olası bir afet anında ağır hasar görmüş binaların enkaz halinin simüle edildiği gerçek bir enkaz istasyonudur. Bu istasyonda enkazın nasıl oluştuğu, oluşan enkazda yaşam alanlarının nereleri olabileceği, bu alanlardan kazazedelerin nasıl çıkarılacağı, müdahale yöntemleri, enkaza yaklaşma prosedürleri, olay yeri güvenliği, olay yeri yönetimi, çevre güvenliği vb. konularda yerel afet gönüllülerimize ve ARKUR ekibine uygulamalı olarak öğrenci ve kursiyerler için teorik eğitim verilecektir. 

Toplanma Alanları